משקיעים בנכס? היעזרו בשירותיו של עורך דין מקרקעין

ההשקעה בנכס מביאה עמה התרגשות, אך בו-זמנית גם חשש לא מועט. תחום המקרקעין מתאפיין בהיבטים משפטיים הנחשבים לסבוכים ומורכבים גם עבור אלו המתמצים במידה כזו או אחרת בענף הנדל"ן.

אם כך, האם חובה לשכור את שירותיו של עורך דין שילווה את תהליך ההשקעה בנכס? נחסוך לכם את קריאת המאמר לצורך קבלת תשובה זו ונענה בשלילה; אין חייבים בעורך דין. אך האם מוטב יהיה לשכור את שירותיו על כל פנים? את המסקנות נותיר לכם להסיק מן המאמר הבא.

עורך דין להשקעה בנכס נדל"ן

כדי להבין את מידת חשיבותו של עורך דין בליווי עסקת השקעה בנכס, מוטב להבין תחילה את מהות תפקידו.

כל עסקה בתחום הנדל"ן עלולה להביא עמה סיכונים מצד הרוכשים והמוכרים. סיכונים שכאלו יכולים להתבטא בהיבטי מיסוי מקרקעין שאינם נחזים כראוי, ניסוח הסכם מכר שאיננו מיטיב עם אחד מן הצדדים ובדיקות לא מדויקות של אופיו של הנכס, דבר אשר עלול להוביל לגילויים מפתיעים ובעיקר כאלו שכואבים בכיס.

אם כך, עורכי דין למקרקעין מתפקדים כשומרי הסף של לקוחותיהם, ומטרתם היא להבטיח את ביטחון לקוחותיהם אל מול הצד השני שבעסקה. להלן מספר סעיפים בהם עו"ד מקרקעין יכול לסייע רבות בעסקה שמטרתה להשקיע בנכס נדל"ן:

זהות הנכס

בחרתם להשקיע בדירה יד שנייה? עורך דינכם יבצע סקירה מקיפה של 'זהותה' באמצעות מסמך העונה לשם נסח טאבו. נסח הטאבו משול פעמים רבות לתעודת הזהות של הדירה, ובו ניתן למצוא מידע מקיף וחשוב לרבות זהותם של כלל בעלי הזכות על הנכס, שעבודים, עיקולים ואף חריגות בנייה. 

בחרתם להשקיע בנכס דוגמת דירה מקבלן שעודנה על הנייר? עורך דינכם יבקש להבטיח את מלוא ההגנה מפני עיכובים במסירת הדירה או פשיטת רגל מצד הקבלן. מגננה שכזו יכולה להיות משולבת דרך סעיפי הסכם המכר, הסכם שרבים מן הרוכשים רואים בו כ'אמת אחת', בעוד שניתן לשנותו במסגרת משא ומתן.

היבטי מיסוי

תכנון מס נכון בטרם השקעה בנכס נדל"ן הוא לא רק נקיטת צעד נבון כי אם לקיחת צעד אחראי שמטרתו להגן על הסטטוס הכלכלי של הרוכש.

התחיקות הקיימות במיסוי המקרקעין אינן ידועות או נהירות במלואן עבור הציבור שאיננו מתמצא בדרך כלל בנבכי הנדל"ן. מס מפתיע שרבים אינם מכירים הוא מס הרכישה – מדובר במיסוי תמוה למדי שכן אם אנו רוכשים נכס אז הרי שזוהי הוצאה ולא הכנסה עליה אנו חייבים בתשלום למדינה. ועם זאת, מדינת ישראל רואה ברכישת נכס כהשקעה ועל כן מחייבת בתשלום בהתאם.

עורך דין לענייני מקרקעין יבחן את היבטי המיסוי, יעניק ללקוחותיו תכנון מס מדויק ויפעל כדי לבחון אפשרויות להקלות בתשלום המס או לחילופין פטור מוחלט.