בכל קניית דירה חשוב שיהיה לכם עורך דין טוב

 
אחד הרגעים המרגשים ביותר בחיינו הוא הרגע בו קונים דירה. בוודאי אם מדובר בדירה ראשונה, אך גם מי שעבר כמה דירות (משלו) בחייו, סביר להניח שהוא עדיין מתרגש מקניית דירה חדשה. בכל זאת, משנים דירה, משנים אולי סביבה, פותחים דף חדש בחיים.

לפני שנסביר כיצד מבצעים עסקת קניית דירה בצורה חכמה, נסביר בקצרה מדוע משתלם לקנות דירה וכיצד בנויה, על פי רוב האבולוציה של קניית דירות. רכישת דירה היא דבר משתלם ולו מהסביבה הפשוטה, שבכך אנחנו מחזיקים נכס אשר ישרת אותנו ובבוא היום, אם יהיה צורך בכך, נוכל למכור אותו על מנת לרכוש דירה חדשה או, אם חס וחלילה, נצטרך להשתמש בכסף מהמכירה לצרכים אחרים. קניית דירה גם מאפשרת לנו להעניק לילדים שלנו ירושה בבוא היום.

בדרך כלל האבולוציה של קניית דירה בישראל ובכלל היא, שבהתחלה רוכשים דירה קטנה, דירה שמתאימה לזוג צעיר עם ילד אחד או שניים, ובשלב מתקדם בחיים, רוכשים דירה חדשה גדולה יותר, ואם יש צורך אז בעתיד קונים דירה גדולה יותר. יש זוגות שבוחרים לעזוב את הדירה הגדולה לדירה קטנה, כשהילדים עוזבים את הבית ואין להם צורך בנכס גדול מדי. כמובן שהכל זו שאלה של יכולת כלכלית וכדאיות מבחינת המחירים בנקודות זמן שונות.

כיצד קונים דירה בצורה חכמה

אחרי שאנחנו מוצאים דירה שמוצאת חן בעינינו, ואחרי שמוודאים שיש ברשותנו לשלם את הסכום שדורשים עבורה, עלינו לבצע שתי פעולות בשביל לוודא שאנחנו יכולים להמשיך בתהליך המשא ומתן בדרך לרכישת הדירה.

ראשית, עלינו לפנות אל עורך דין מקרקעין בשביל שיבחן את המצב המשפטי של הדירה. עליו לוודא על שם מי היא רשומה, האם מי שמנהל איתנו משא ומתן ונחשב לבעלים של הדירה, הוא אכן הבעלים והוא אכן יכול למכור את הדירה, כמו כן יש לוודא שעל הדירה אין עיקולים או כל דבר אחר שעלול למנוע את מכירתה.

בהמשך, עורך דין מקרקעין יעבוד על ניסוח החוזה או יבחן את ניסוח החוזה שמוצע לנו, זאת בשביל לוודא שהעסקה משתלמת עבורנו. חשוב שהוא יבחן את הערבויות שנדרשות מאיתנו וכן אלו שניתנות לנו במקרה והעסקה לא יוצאת לפועל או שמתגלה בעיה כזו או אחרת בדירה.

שנית, חשוב שנשכור את שירותיה של חברת בדק בית, חברות שבוחנות את המבנה מא' עד ת', זאת בשביל לוודא שאין שום נזק גלוי או נסתר בדירה, נזק שיכול להשפיע על היכולת שלנו להשתמש בה, נזק שיכול לגבות מאיתנו מחיר יקר בהמשך הדרך, בין אם בתחזוקת הדירה ובין אם בכך שנידרש לשפץ אותה.

רק אחרי שאנחנו מקבלים אישור משני הגורמים הנ"ל, אנחנו יכולים להמשיך בתהליך עד לסוף המתוק של רכישת דירה. ולאחר מכן נוכל להתחיל פרק חדש בחיינו.