איך נבדוק שהדירה החדשה שלנו אכן מתאימה למגורים?

בשעה טובה ומוצלחת, הבית החדש שלנו מוכן לקליטה ולאכלוס, וכל מה שנותר לנו כעת הוא להתחיל לארוז את המיטלטלין ולהיכנס אליו ברגל ימין. האמנם? רגע לפני שאתם נהנים מבית חדש וקוטפים את הפירות עבור חודשי ההמתנה הארוכים, ישנן כמה בדיקות שחייבים לבצע כדי לוודא שהדירה אכן ראויה למגורים ועל מנת למנוע תקלות עתידיות. כך תדעו שהדירה החדשה אכן מתאימה למגורים.

1. עברו כל כל ליקויי הבניה האפשריים

בדיקת ליקויי בניה היא בדיקה חשובה שחשוב לבצע בתוך פרק זמן מסוים מיום שהבית עומד על תילו. בדיקת דירה חדשה מקבלן היא קריטית, כיוון שאם נעשו ליקויי בניה (גם אם בתום לב) – חובה עליכם לחשוף אותם במהירות ולדאוג שיטפלו בהם בזריזות. בדיקת מבנה חייבת להיעשות בתקופת הבדק, שהיא התקופה הקבועה בחוק למגוון רחב של מרכיבי הדירה. הנה כמה דוגמאות:

צנרת, מרזבים והסקה – שנתיים

שקיעת מרצפות – שלוש שנים

קילופים בחיפוי החיצוני של הקירות– שבע שנים

במידה ויש רכיבים שונים בדירה לגביהם לא נקבעה תקופת בדק מסויימת, מקובל להחשיב אותם כנתונים לדיון בתוך שנה אחת. זו הסיבה בשלה חשוב להזדרז ולבצע בדק בית מקיף בטרם תיכנסו לדירה או בתקופת המגורים הראשונית, על מנת לוודא שיש התאמה מלאה בין מה שסוכם לבין מה שקיבלתם בפועל.
 

2. וודאו שאין בדירה רטיבות

בדיקת דירות בטרם כניסתכם לבית, כוללת וידוא מקיף בעזרת בדיקות שונות המאפשרות להבין האם יש נזילה בבית. יחד עם זאת, למרות שבדיקות גילוי נזילה מתבצעות – בפועל ייתכנו נזילות שונות ולכן חשוב לכלול גם בדיקת איטום מסיבית שתמנע היווצרות של נזילות בעתיד. בכל מקרה, חשוב לחפש כתמי רטיבות בקירות ובתקרה, לוודא שהסיפון מתחת לכיור מוברג כראוי ושאין נזילה מאף ברז בבית. אחרי הכל, בדיקת דירה לפני קניה מאפשרת בדיוק את זה – שתוכלו ליהנות לאורך זמן מפרי השקעתכם, ושהרטיבות לא תפגע בקירות ובעץ.

3. האם המבנה תואם את הסיכומים?

יזמות וביצוע בנייני מגורים כוללת את כל השלבים הללו – מרגע הבניה ועד לשלב בו אתם יכולים להיכנס לבית. עם זאת, לעיתים יש תקלות עליהם אף אחד לא עולה ובסופו של דבר, מי שסובל מכך הוא אתם. על כן, בטרם כניסתכם לדירה השוו היטב בין התכניות עליהם סיכמתם, הפרטים והדגשים הקטנים שהובטחו לכם ועוד – לבין מה שקורה בפועל בבית. כך למשל וודאו שהבניה התבצעה כהלכה, שהריצוף מונח בצורה נאותה ללא חריצים, שהצבע חלק ואחיד בכל הקירות, שהחלונות נפתחים ונסגרים בקלות, וודאו ששקעי החשמל פועלים כולם כראוי ומעבירים זרם תקין ובדקו גם את ברזי המים השונים וודאו שלחץ המים בהם תקין.

 
מעבר לבית חדש הוא ללא ספק מאורע מרגש ומשמח. רגע לפני ההתחלה החדשה שלכם, וודאו שהכל נכון, ראוי ומוכן למגורים – ותיהנו מכל הטוב שהבית החדש יכול להציע לכם. בהצלחה!